Mailing Pazarlama Hataları

mailing pazarlama hataları

1. En çok rastlanan hatalardan biri hazırlanan kampanya ya da bildirim mail şablonlarının test edilmeden gönderimine başlatılmasıdır. Hazırlanan şablonları gönderime başlamadan önce kendi mail adresinize göndererek mail şablonun düzgün gittiğine, resimlerin açıldığına emin olduktan sonra verilmiş olan linkler varsa test ettikten sonra gönderime başlanması gönderimde başarı sağlamaktadır.

2. Hazırlanan kampanya yada bildirim maillerinde sadece resim göndermek mailing pazarlamada başarısız olmaya sebep olur gönderilen mail şablonunda sadece resim varsa karşı tarafın mail sunucuları bu maili önemsiz mail olarak algılar sebebi sunucular gelen mailin içeriğinde resim olduğunudan dolayı içeriği boş olarak algılar ve önemsiz kutusuna gönderir.Alıcılara ulaşan mailler içerik sadece resimden oluştuğundan dolayı resim kapalı olarak gideceğinden açıldığında boş mail olarak anlaşılır. Alıcı resimleri göster demediği sürece resimler açılmayacağından dolayı buda başarısız mailing yapmış olursunuz.

3. Mail gönderimlerinizde ekte dosya göndermemeye özen gösteriniz. alıcıların sunucu ayarlarındaki güvenlikten dolayı ekli mailleri virüs olarak algılayabilir ve direk olarak silebilir yada rededebilir.Bunun için gönderimlerinizde ek yerine mail şablonlarının içinde link vererek gönderim yapılması en doğrusudur.

4. Mail Gönderimlerinizde konu kısmına kampanya, fırsat, indirim gibi klasik kelimelerin kullanılması pazarlamada hataya neden olur. bir çok alıcı bu tarz maillerden sıkılmış olduğundan dolayı spam filitreleri oluşturmuş olduğunuz varsayarsak bu gönderimler alıcıya ulaşmayacağı anlamına gelir bu nedenden dolayı konu kısmında kampanya içeriği ile konu başlığı girmek daha doğrudur.

5. Aynı mail gurubuna sürekli hergün mail göndermekte büyük hatalardandır. aynı mailleri sürekli olarak aynı kişilere göndermek alıcıları rahatsız edeceğinden dolayı sizi mailleriniz spam olarak işaretler yada mail listenizden çıkma talebinde bulunur. Mail gönderim listenizi mümkünse bölerek oluşturmak daha iyi sonuç verir hem gönderimleriniz çabuk biter hemde guruplar arasında gün farkı olacağından aynı kişiye hergün mail göndermiş olmazsınız.

6. Mail listenizi oluştururken aynı mail adresini farklı guruplara eklemeyin. buda bir önceki maddede olduğu gibi kişiye çok gönderim yapmanıza neden olur.

7. Mail gönderimlerinizi uygun saatlerde yapmayı tercih edin. sektörünüze göre alıcıların uygun olabilecekleri ve mailiniz acabilcekleri saatleri yada günleri seçmeniz başarıda artı sağlayacaktır.

8. Mail şablonu oluştururken yüklenen resimlerin isimlerinde türkçe karakter ve boşluk olmamaısna dikkat edilmesi gerekmektedir. boşluk yerine tire (-) yada alttan tire (_) kullanılması daha doğru olacaktır. Aynı işlemi mail gönderiminde ekli dosya gönderirkende dikkat edilmesi gerekmektedir.